Jira

JIRA web tabanlı çalışan iş, hata takip ve proje yönetim aracıdır. Hata takip programları içerisinde başarılı bir konuma sahiptir. JAVA platformu üzerinde çalışır.

JIRA ‘nın en büyük özelliği hızlı proje yönetimi ve kolay iş takibinizi yapabilmenizdir. Değiştirilebilir özel filtreler, ayarlanabilir iş takip grafikleri ve kullanıcıyı bilgilendiren otomatik bildiri e-postaları gibi özellikleri ile kullanıcılarına büyük fayda sağlıyor. Profesyonel hata takibine sahip bu program sayesinde yüzlerce karışık sorunu ve çözümlerini, düzenli bir şekilde kullanıcılarınıza sunabilirsiniz. Ayrıca JIRA ’nın raporlama ve analiz yapma özelliği ise kullanıcılarına ayrı bir pratiklik katıyor.

Program yazılım sektörüne hizmet amaçlı olarak tasarlanmış olsa da her sektöre rahatça uyarlanabilir. Tasarlanabilir iş akış şemaları, oluşturulabilir talepler ve alanlar gibi geniş kullanımlı özelliklere sahip olması kurumsal ihtiyaçlarınıza göre şekillenmesini kolaylaştırıyor.

JIRA ’nın geniş eklenti olanağı da mevcuttur. Ücretli ve ücretsiz eklentileri ile genişletilebilir kullanım özelliği en güçlü yanlarından birisi. Bu eklentiler içerisinde Türkçe dil paketi de kullanıcılara ücretsiz indirme ve kurma imkanı sağlıyor.

Şimdi de JIRA ’nın temel kavramlarını inceleyelim;

Talepler (Issues): Talepler JIRA ’nın temel yapı taşıdır. Talep tiplerinde standartları kullanabileceğiniz gibi kendi kişisel talep tipinizi de oluşturabilirsiniz.

İş Akışları (Workflows): İşlerini ilerleyişini takip edebilme olanağını, görsele dökmenize yarayan özelliktir. JIRA’da bu akışları istediğiniz gibi bir dizayn edebilme şansına da sahipsiniz.

Alanlar (Fields): Alanlarda standartları kullanabileceğiniz gibi kendi alanlarını oluşturup kullanma imkanıda sahipsiniz.

Ekranlar (Screens): Kendi alanlarınızla kendi ekran tasarımlarınızı da yapmanız mümkün. Bu olanak sayesinde süreçte karşınıza çıkacak ekranları esnek bir şekilde oluşturabiliyorsunuz.